Salvane | 12 marca, 2023 | Czas czytania: 5 minuty

Młode Chinki napędzają rynek produktów dla domowych zwierzaków

Na chińskich ulicach, osiedlach czy w parkach widać jak na dłoni dokonując się zmianę w społeczeństwie w odniesieniu do zwierząt domowych. Chińczycy, podobnie jak zachodnie społeczeństwa, pokochali psiaki i kociaki. I są w stanie przeznaczyć niemałe pieniądze na zakup i utrzymanie swojego czworonoga. Swoje momentum mają producenci z sektora 'pets’, ale muszą mieć na prawdę dobry produkt i działać szybko.

Jaka jest potencjał rynku zwierząt domowych w Chinach?

W latach 2017-2021 wartość rynku zwierząt domowych niemal podwoiła się osiągając poziom $71 mld. Biorąc pod uwagę, że mówimy o czteroletnim okresie czasie mamy do czynienia z rynkiem o dużym potencjale wzrostu.

Jednym z czynników wzrostu rynku jak przytacza chińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest samotność Chińczyków. Urząd podał, że w 2021 za Wielkim Murem aż 91,47 mln osób mieszkało samotnie. Rok później kolejnycj osiem milionów osób dołączy do tego grona. I nie mówimy tu o osobach w podeszłym wieku. 76% kupujących urodziło się po 1990 r. Są to więc głównie wykształcone światowe 30-letnie kobiety (90% właścicieli zwierząt), o których konsumenckie względy zabiegają światowe marki.

Niedawno opublikowany raport Alibaba wykazał, że poziom wydatków chińskich właścicieli zwierząt domowych nie jest związany z poziomem ich dochodów, ale z tym, jak bardzo dbają o swoje zwierzęta. Ponad 65 procent badanych właścicieli zwierząt domowych o wysokiej wartości koszyka produktów dla zwierząt domowych było ogólnie konsumentami o stosunkowo niskiej konsumpcji na T-mall – flagowym portalu handlowym z grupy Alibaba. Te dane uwidaczniają utrzymująca się w Azji tendencję do „humanizacji” zwierząt domowych, gdzie są one uwielbiane i traktowane jako towarzysze, przyjaciele i członkowie rodziny, napędza to z kolei zainteresowanie karmami i innymi produktami, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom i schorzeniom związanym z trybem życia wielkomiejskich zwierząt domowych.

Chiński rynek 100 mln kotów i 92 mln psów

Światowi liderzy w branży Royal Canin, Pedigree, Whiskas, Pro Plan od wielu lat sprzedają swoje produkty w Chinach. Do niedawna nie miały silnej konkurencji z sektorze premium. Ale przez lata lokalni gracze odrobili zadanie domowe i dziś oferują produkty wysokiej jakości w niższych cenach i bardziej dopasowane marketingowo pod Chińczyków. I za każdym razem bardzo atrakcyjnie opakowane.

Jednym z najczęstszych sposobów zakupu karmy dla zwierząt domowych jest sektor e-commerce – według badania opublikowanego przez iimedia.com w 2022 roku, z 1390 osób, z którymi przeprowadzono wywiady, ponad 60% właścicieli zwierząt domowych woli kupować produkty online, co tylko potwierdza istnienie zjawiska jakim jest walka o dominację w internecie.

Główne claimy marketingowe sprzedawanych w Chinach produktów dla zwierzaków domowych komunikują:

  • bez dodatków/konserwantów
  • karmy funkcjonalne
  • karmy funkcjonalne poprawiające trawienie
  • skóra i sierść
  • dodatki odżywcze z witaminami/minerałami

Jak założyć stronę internetową w Chinach?

Chiny, mimo, że są częścią globalnej sieci internetowej odizolowały się od niej. Izolacja ma wiele wymiarów. Pierwszy to słynny „Wielkie Informatyczny Mur”, który filtruje treści dostępne chińskim internautom. Drugi to całkowite blokady na niemal wszystkie popularne wyszukiwarki, social media, serwisy wideo czy streamingowe, jakie znamy nad Wisłą. To sprawia, że europejskie strony internetowe ładują się […]

Płacenie podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? I możliwe i łatwe!

Płacenie w Chinach krok po kroku. Czy podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? Odpowiadamy: i możliwe i łatwe!

23.02.2021 – informacje z rynku chińskiego

8 lutego br. opublikowany został Raport Hurun czyli zestawienie majątku gospodarstw domowych Chińczyków za 2019r. Okazuje się, że ponad 2 mln z nich posiada majątek wart pow. 10 mln RMB (1,55 mln USD). 130 tys. gospodarstw zgromadziło aktywa powyżej 100 mln RMB (15,5 mln USD) a status tzw. międzynarodowych gospodarstw domowych o ultra wysokim majątku, […]