Młode Chinki napędzają rynek produktów dla domowych zwierzaków
1Na chińskich ulicach, osiedlach czy w parkach widać jak na dłoni dokonując się zmianę w społeczeństwie w odniesieniu do zwierząt domowych. Chińczycy, podobnie jak zachodnie społeczeństwa, pokochali psiaki i kociaki. I są w stanie przeznaczyć niemałe pieniądze na zakup i utrzymanie swojego czworonoga. Swoje momentum mają producenci z sektora 'pets’, ale muszą mieć na prawdę dobry produkt i działać szybko.
Jaka jest potencjał rynku zwierząt domowych w Chinach?
W latach 2017-2021 wartość rynku zwierząt domowych niemal podwoiła się osiągając poziom $71 mld. Biorąc pod uwagę, że mówimy o czteroletnim okresie czasie mamy do czynienia z rynkiem o dużym potencjale wzrostu.
Jednym z czynników wzrostu rynku jak przytacza chińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest samotność Chińczyków. Urząd podał, że w 2021 za Wielkim Murem aż 91,47 mln osób mieszkało samotnie. Rok później kolejnych osiem milionów osób dołączy do tego grona. I nie mówimy tu o osobach w podeszłym wieku. 76% kupujących urodziło się po 1990 r. Są to więc głównie wykształcone światowe 30-letnie kobiety (90% właścicieli zwierząt), o których konsumenckie względy zabiegają światowe marki.
Niedawno opublikowany raport Alibaba wykazał, że poziom wydatków chińskich właścicieli zwierząt domowych nie jest związany z poziomem ich dochodów, ale z tym, jak bardzo dbają o swoje zwierzęta. Ponad 65 procent badanych właścicieli zwierząt domowych o wysokiej wartości koszyka produktów dla zwierząt domowych było ogólnie konsumentami o stosunkowo niskiej konsumpcji na T-mall – flagowym portalu handlowym z grupy Alibaba. Te dane uwidaczniają utrzymująca się w Azji tendencję do „humanizacji” zwierząt domowych, gdzie są one uwielbiane i traktowane jako towarzysze, przyjaciele i członkowie rodziny, napędza to z kolei zainteresowanie karmami i innymi produktami, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom i schorzeniom związanym z trybem życia wielkomiejskich zwierząt domowych.
Chiński rynek 100 mln kotów i 92 mln psów
Światowi liderzy w branży Royal Canin, Pedigree, Whiskas, Pro Plan od wielu lat sprzedają swoje produkty w Chinach. Do niedawna nie miały silnej konkurencji z sektorze premium. Ale przez lata lokalni gracze odrobili zadanie domowe i dziś oferują produkty wysokiej jakości w niższych cenach i bardziej dopasowane marketingowo pod Chińczyków. I za każdym razem bardzo atrakcyjnie opakowane.
Jednym z najczęstszych sposobów zakupu karmy dla zwierząt domowych jest sektor e-commerce – według badania opublikowanego przez iimedia.com w 2022 roku, z 1390 osób, z którymi przeprowadzono wywiady, ponad 60% właścicieli zwierząt domowych woli kupować produkty online, co tylko potwierdza istnienie zjawiska jakim jest walka o dominację w internecie.
Główne claimy marketingowe sprzedawanych w Chinach produktów dla zwierzaków domowych komunikują:
- bez dodatków/konserwantów
- karmy funkcjonalne
- karmy funkcjonalne poprawiające trawienie
- skóra i sierść
- dodatki odżywcze z witaminami/minerałami