„Nie musisz mnie szukać gdy masz dobry produkt.

Ja znajdę Ciebie.”

Słowa chińskiego dystrybutora wypowiedziane podczas spotkania biznesowego; 
kwintesencja strategii produktowej.

Eksport do Chin – pewna wymiana handlowa z doradztwem!

Chiny to gigantyczny, trudny i wciąż nienasycony rynek z ogromnym potencjałem zakupowym. Polskie przedsiębiorstwa coraz wyraźniej postrzegają go jako perspektywiczny kierunek ekspansji zagranicznej, otwierający przed nimi nowe możliwości biznesowe w zakresie eksportu towarów do Chin. Mimo że Chiny bez wątpienia pozostają atrakcyjnym, ultranowoczesnym rynkiem eksportowym, otwartym na nowe produkty z zagranicy, rozpoczęcie skutecznej sprzedaży do Chin wciąż okazuje się dużym wyzwaniem dla rodzimych firm.

Rozpoczynasz handel na chiński rynek? Sprawdź naszą wiedzę i doświadczenie!

W Salvane pomagamy ambitnym przedsiębiorstwom, które posiadają zasoby i kompetencje, w efektywnym wykorzystaniu ich potencjału do sprzedaży ich marki za Wielkim Murem. Wiemy, że eksport do Chin wymaga opracowania wielowątkowej strategii sprzedaży, dlatego gwarantujemy kompleksową opiekę merytoryczną na każdym etapie tego procesu. Dzięki stałej obecności w Chinach oraz doświadczeniu i kontaktach zdobytych w trakcie długoletniej praktyki zawodowej profesjonalnie wesprzemy Cię w zadaniach związanych z eksportem towarów z Polski do Chin.

Chiny – główni eksporterzy na świecie

Postęp, jaki wciąż wykazuje pędząca gospodarka chińska, sprawia, że obecnie Państwo Środka zajmuje kluczową pozycję w światowym eksporcie, okazując się strategicznym partnerem w importach Unii Europejskiej. Analizując skalę eksportu z Chin do Europy, widać wyraźnie, że wartość wymiany handlowej między tymi rynkami sukcesywnie wzrasta. Stopniowe zacieśnianie się kontaktów biznesowych z chińskimi kontrahentami odnotowują również polskie przedsiębiorstwa, co stanowi dobrą perspektywę do ekspansji rodzimych marek na rynek dalekowschodni. Chiny, jako główni eksporterzy na świecie, sami posiadają również ogromny rynek zbytu, a związane z tym możliwości są istotną zachętą dla polskich przedsiębiorców do rozpoczęcia eksportu do Chin.

Eksport towarów do Chin – jakie produkty najczęściej obejmuje?

Polski eksport do Chin sukcesywnie się rozwija wraz z rosnącym zapotrzebowaniem tamtejszych klientów na produkty konsumenckie i wzrostem konkurencyjności rodzimych firm. Eksport towarów z Polski do Chin obejmuje najczęściej surowce i półprodukty, w tym m.in.:

  • surowce (głównie miedź);

  • maszyny oraz urządzenia mechaniczne i elektroniczne, a także ich komponenty;

  • części do pojazdów silnikowych;

  • meble i oświetlenie;

  • produkty rolno-spożywcze (w tym np. mleko UHT, mleko w proszku, piór i puch, alkohol);

  • kosmetyki, perfumy;

  • komponenty farmaceutyczne, suplementy diety, sprzęt medyczny.

Jak Salvane wspiera polski eksport do Chin?

Skuteczne prowadzenie biznesu w Chinach opiera się na wiedzy, kontaktach i zdobytych relacjach, dlatego firmy, które nie posiadają ugruntowanej sieci kontaktów w Państwie Środka i nie dysponują elementarną wiedzą na temat chińskiej kultury biznesowej, odnotowują liczne trudności z wejściem na ten rynek i rozpoczęciem sprzedaży do Chin. Kłopotów z eksportem towarów z Polski do Chin przysporzyć mogą ponadto zawiłe regulacje prawne i odmienne normy produktowe decydujące o tym, że nie każdy towar odniesie za Wielkim Murem sprzedażowy sukces.

Komplesowe doradztwo podczas prowadzenia handlu z Państwem Środka

Pomyślny eksport do Chin to wynik złożonego procesu przygotowań popartego obszerną wiedzą na temat chińskiego prawa i dobrym zrozumieniem tamtejszego podejścia do rynku. Jako Salvane będziemy profesjonalnym reprezentantem Twoich interesów w Chinach. Oferujemy kompleksowe doradztwo w zakresie eksportu z Polski do Chin, a nasi specjaliści zajmą się całością zadań związanych z tą inwestycją: od ochrony Twojej marki w Chinach, przez formalności dotyczące certyfikacji eksportowanych produktów i pozostałych wymogów prawnych, aż do sfinalizowania sprzedaży i troski o podtrzymanie wartościowych kontaktów biznesowych z chińskimi partnerami.

Pomoc przy eksporcie produktów do Chin – weryfikacja pozwoleń i licencji

Zagraniczne przedsiębiorstwa rozpoczynające sprzedaż do Chin nie muszą mieć licencji eksportowej. Natomiast ich chińscy partnerzy, by importować określoną grupę produktów, zobligowani są do uzyskania stosownej licencji eksportowej (Chiny wydają ją w Ministerstwie Handlu). Firmy planujące eksport towarów z Polski do Chin powinny ustalić również, czy oferowany produkt podlega ograniczeniom lub zakazom eksportu. W Chinach wciąż obowiązuje bowiem katalog sektorów, w których działalność zagranicznych przedsiębiorców jest reglamentowana lub całkowicie zakazana. Jeśli firma działa w sektorze nieznajdującym się na owej liście, oznacza to tym samym, że pozwolenie na eksport do Chin na szczeblu centralnym nie jest wymagane. Wciąż istnieją jednak inne wymogi, które warto przeanalizować z doświadczonym agentem.

Prawne aspekty eksportu i handlu z Chinami – jak możemy Ci doradzić?

Chiny dają ogromne możliwości biznesowe dla zagranicznych producentów, ale jednocześnie sprawują nieustanną kontrolę nad dostępem do własnego rynku zbytu. Narzędziem do tego są liczne regulacje ujęte w chińskim prawodawstwie, bez których wypełnienia nie sposób zaistnieć na rynku dalekowschodnim. To sprawia, że eksport do Chin jest dość zawiły, dlatego w Salvane wspieramy polskie firmy również w prawnych aspektach tego procesu, monitorując wdrażane zmiany legislacji i dbając o odpowiednie zabezpieczenie całego przedsięwzięcia.

Dowiedz się więcej: biznes w Chinach

Wartość celna

Istotnym etapem eksportu towarów do Chin jest ustalenie wartości celnej towaru, czyli jego ceny CIF, na którą składa się cena kontraktowa, koszt opakowania, frachtu, ubezpieczenia oraz niejednokrotnie prowizji sprzedającego. Oceny wartości celnej dokonują służby celne, bazując przede wszystkim na dostarczonych dokumentach oraz posiadanej wiedzy o międzynarodowych cenach danych produktów.

Podatki

Firmy planujące eksport towarów z Polski do Chin – uwagi na fakt że nie są bezpośrednią stroną odprawy celnej w Chinach – nie muszą płacić ani cła, ani podatku VAT. Te daniny opłaca chiński importer, a ich wysokość może być różna w zależności od kategorii produktu i kraju pochodzenia towaru. Do dokładnego ustalenia wysokości stawek podatkowych niezbędny jest międzynarodowy kod HS dla danego produktu. W przypadku niektórych wyrobów (np. tytoń, alkohol, biżuteria) obowiązuje dodatkowo podatek konsumpcyjny.

Standardy jakościowe na rynku chińskim

Rynek chiński stawia przed zagranicznymi producentami liczne, niekiedy bardzo wyśrubowane wymagania – w takich realiach prawda o produkcie jest natychmiast weryfikowana, a przepustką do efektywnego eksportu do Chin okazuje się przede wszystkim wysoka jakość. Do wejścia na ten rynek niezbędna jest certyfikacja produktu, czyli dopasowanie go do chińskich norm produktowych i obowiązujących w tym zakresie regulacji. Wymogi dopuszczające dany produkt do rynku chińskiego opisane są w obszernym zestawie norm krajowych. Istnieją także szczegółowe standardy jakości właściwe dla poszczególnych grup produktowych. I tak np. kluczowe standardy jakości wyznacza certyfikat CCC, któremu podlegają m.in. urządzenia elektroniczne i elektryczne, maszyny czy zabawki.

Eksport do Chin – dokumenty

Aby pomyślnie przejść przez odprawę celną, należy skompletować niezbędną dokumentację towarzyszącą każdemu procesowi eksportu do Chin. Dokumenty wymagane w tym celu to przede wszystkim faktura, lista przewozowa, konosament, certyfikat analiz, oświadczenie o miejscu i dacie produkcji, nadanym numerze serii produktowej oraz świadectwo pochodzenia. W niektórych przypadkach konieczne będzie okazanie również świadectwa fitosanitarnego lub innych certyfikatów w zależności od kategorii produktu.

Handel z Chinami a znak CE i China Export – poznaj różnice z Salvane

Prowadząc handel międzynarodowy z Chinami, firmy powinny zachować szczególną czujność w zakresie oznakowań (znak CE, China Export) pojawiających się na towarach. Obowiązkowy znak CE, oznaczający zgodność europejską, niekiedy bywa mylony z łudząco podobnym symbolem China Export, który w rzeczywistości w żaden sposób nie potwierdza jakości i bezpieczeństwa wyrobu ani jego zgodności z dyrektywami unijnymi.

Salvane – najlepszy doradca sprzedaży do Chin

Sukces sprzedaży do Chin nie jest możliwy bez przemyślanej strategii eksportu i dobrego, wyróżniającego się produktu o wysokiej jakości. Aspektem w równym stopniu istotnym jest także świetne zrozumienie chińskiej kultury i reguł rządzących tym środowiskiem biznesowym – co może zapewnić jedynie doświadczony przedstawiciel znajdujący się bezpośrednio w Chinach. W Salvane skupiamy się nie tylko na odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu prawnym Twojego przedsięwzięcia, ale dodatkowo budujemy wartościowe relacje biznesowe z chińskimi kontrahentami. Wiemy bowiem, że Chiny to specyficzny obszar biznesowy, w którym niezrozumienie lub nierespektowanie sposobu, w jaki funkcjonuje tamtejsze środowisko, może przesądzić o niepowodzeniu inicjatywy – szczególnie w sytuacji, gdy firma nie posiada mocnej przewagi konkurencyjnej.

Prowadzenie eksportu do Chin – sprawdź nasz proces i usługi

01
Analiza i doradztwo

Każdy projekt zaczynamy od zapoznania się z potrzebą biznesową. Doradzamy najefektywniejsze rozwiązanie przez pryzmat efektu do poniesionego budżetu.

02
Ochrona marki w Chinach

Zarządzamy w pełni zagadnieniem ochrony o i odzyskiwania znaków towarowych oraz tworzenia chińskich nazw marek.

03
Art. spożywcze Certyfikacja

Importowany produkt musi spełniać lokalne normy. Analizujemy jego skład, proponujemy zmiany a finalny produkt wysyłam do badań w akredytowanym laboratorium.

04
Kosmetyki Certyfikajca

Określamy kategorie kosmetyków. Sprawdzamy czy może być on sprzedawany w formule cross-border. Pomagamy w procesie certyfikacji kosmetyków

05
Sprzedaż

Masz dobry produkt i szukasz wsparcia we współpracy z chińskim klientem? Ustalimy szczegóły rozpoczęcia sprzedaży – formułę, zasady, kanały handlowe.

06
Targi handlowe

Prowadzimy cały projekt
wystawienia się na targach; począwszy od przygotowania oferty, plan stoiska i rozmów z klientami aż po spotkania po targach i start handlu.

07
Szkolenia, wykłady

Jeżeli potrzebujesz zapewnić pro chińskie sprzedażowe kompetencje w organizacji lub potrzebujesz prelegenta do tematycznej konferencji – wiele możemy zaoferować.

08
Inne

Potrzebujesz innego rodzaju wsparcia w Chinach? Zapraszamy do kontaktu.

Czy eksport do Chin jest większy niż import z Chin do Polski?

Wartość wymiany handlowej między Polską a Chinami wciąż wzrasta – najdynamiczniej rozwija się import (Chiny plasują się na 2. miejscu w polskim imporcie), jednak eksport towarów z Polski do Chin również stale rośnie, a dalekowschodni rynek zbytu tworzy dogodną przestrzeń dla firm planujących ekspansję zagraniczną.

Czy można zostać zwolnionym z opłat celnych podczas eksportu do Chin?

Zwolnienie z opłat celnych przysługuje na zamówienia osób fizycznych o maksymalnej wartości 5 tys. juanów. Zwolnienie dotyczy ponadto materiałów i komponentów, które zostaną wykorzystane przez firmę w Chinach do produkcji wyrobów przeznaczonych na eksport w ciągu roku od daty ich przywozu.

Jakich towarów nie wolno eksportować do Chin?

Eksport z Polski do Chin jest zakazany w przypadku: amunicji i broni, materiałów wybuchowych, trucizny, sfałszowanych pieniędzy i papierów wartościowych, chorych zwierząt i roślin, materiałów graficznych zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu oraz niektórych barwników spożywczych.