Salvane | 13 marca, 2023 | Czas czytania: 8 minuty

Płacenie podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? I możliwe i łatwe!

Płatności mobilne w Chinach

Chiny jeszcze przed pandemią przeszły turbo rewolucję w płatnościach. Dwaj giganci technologiczni wprowadzając swoje aplikacje WeChat i Alipay ustanowili powszechny standard płacenia telefonami do tego stopnia, że już w chińskich aglomeracjach gotówka, choć jest legalnym środkiem płatniczym, jest mało użyteczna. Podobnie jak karty płatności Visa czy Master Card, którymi można wypłacać gotówkę z bankomatów i płacić w sieciowych hotelach i dobrych restauracjach. Po czym pandemia tylko przypieczętowała schyłek gotówki.

Którą chińską aplikację do płacenia telefonem zainstalować i jak to zrobić?

Sprawa jest bardzo prosta. Potrzebujesz do tego:

  1. Telefon z polską karą SIM;
  2. Kartę bankową;
  3. Paszport ;

Krok po kroku co musisz zrobić.

1. Pobież z AppStore / Google Play czy AppGalery aplikację Alipay. Możesz skorzystać z tych linków:

2. Zainstaluj i uruchom aplikację;

3. Wprowadź swój polski numer telefonu, na który w dalszej części instalacji Alipay przyjdzie SMS aktywacyjny;

4. Wprowadź 6-cio cyfrowy PIN do aplikacji i potwierdź go;

5. SMS’em otrzymasz 6-cio cyfrowy kod aktywacyjny. Wpisz go do aplikacji.

6. Klinknij na przycisk 'Enter International Version’ by potwierdzić swój wybór instalacji międzynarodowej wersji aplikacji (uwaga: aplikacja będzie w wersji angielskiej. Wersja polska nie jest dostępna);

7. Zdecyduj czy chcesz by aplikacja korzystała z geo-lokacji. Pozwolenie na śledzenie nie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania opcji płacenia;

8. Kliknij ikonę 'Pay’ a następnie pojawi się okno dodawania karty płatniczej’;

9. Kliknij przycisk 'Add bank card’.

10. System poprosi o wprowadzenie i potwierdzenie 6-cio cyfrowego PIN’u do płatności;

11. Wprowadź dane swojej karty płatniczej. Po wprowadzeniu danych z karty system przejdzie do weryfikacji tożsamości;

12. Kliknij przycisk 'Verify now’;

13. Wprowadź dane ze swojego paszportu. Uwaga: z długoletniego doświadczenia życia w Chinach wiemy, że imię i nazwisko najlepiej wpisywać WIELKIMI LITERAMI. No i oczywiście bez polskich znaków;

14. Sukces wieńczy dzieło. Jak zobaczysz komunikat 'Done’ oznacza, że instalacja się powiodła i od teraz już możesz płacić w Chinach.

Sprawdziliśmy to w realu. Ww. instalacja odbyła się na telefonie z polską kartą telefoniczną i podpiętą kartą debetową z PKO BP. Poszliśmy do sklepu kupić puszkę zimnej coli i udało się.

Tak wygląda paragon z potwierdzeniem.

Jaki jest przelicznik płacąc Alipay?

Sprawdziliśmy w banku. Nasza cola kosztowała 3,5 juana. Dank PKO BP obciążył konto kwotą 2,32. Czyli juany kupiliśmy w cenie 0,6629 zł / juan. Aktualny średni kurs NBP (Tabela nr 049/A/NBP/2023 z dnia 2023-03-10) wynosi 0,6361 zł / juan. Uważamy, że to bardzo dobry przelicznik. Alipay to najlepsza opcja.

Przed wyjazdem do Chin rekomendujemy poinformowanie swojego banku o planach, żeby pierwsza próba płatności w Chinach nie zakończyła się zablokowaniem karty.

Żeby móc korzystać z Alipay w Chinach, musisz mieć dostęp do internetu. Zdecydowanie nie rekomendujemy roamingu danych. Lepiej kupić chińską karę SIM.

Czy na lotnisku kupię chińską kartę SIM?

Chińską kartę SIM możesz kupić od razu na lotnisku. Sprzedawca zarejestruje ją na ciebie. Będziesz musieć pozwolić zrobić sobie zdjęcie (sorry, taka rzeczywistość). Dzwonienie w Chinach jest tanie, więc jeśli tylko potrzebujesz się z kimś skontaktować, masz już taką opcję.

Jak płacić chińską aplikacją mobilną Alipay?

Płacenie chińską aplikacją mobilną Alipay jest bardzo proste. Masz trzy krótkie kroki do wykonania.

1. Otwórz aplikację;

2. Kliknij w ikonę 'Pay’.

3. Wyświetli się specjalny kod, który pokazujesz kasjerowi;

4. Na koniec możesz sprawdzić potwierdzenie klikając ikonę „Message”. Tam znajdziesz swoje wszystkie płatności.

Może zdarzyć się, że sprzedający nie będzie miał skanera twojego kodu QR i pokaże ci jego kod do pobierania płatności. Wtedy wykorzystujesz opcję 'Scan’ i po zekstanowaniu podanego kodu podajesz cenę jaką płacisz a następnie potwierdzasz PIN’em do płatności.

Jak założyć stronę internetową w Chinach?

Chiny, mimo, że są częścią globalnej sieci internetowej odizolowały się od niej. Izolacja ma wiele wymiarów. Pierwszy to słynny „Wielkie Informatyczny Mur”, który filtruje treści dostępne chińskim internautom. Drugi to całkowite blokady na niemal wszystkie popularne wyszukiwarki, social media, serwisy wideo czy streamingowe, jakie znamy nad Wisłą. To sprawia, że europejskie strony internetowe ładują się […]

Młode Chinki napędzają rynek produktów dla domowych zwierzaków

W latach 2017-2021 wartość chińskiego rynku zwierząt domowych niemal podwoiła się osiągając poziom $71 mld. Głównymi kupującymi są kobiety.

23.02.2021 – informacje z rynku chińskiego

8 lutego br. opublikowany został Raport Hurun czyli zestawienie majątku gospodarstw domowych Chińczyków za 2019r. Okazuje się, że ponad 2 mln z nich posiada majątek wart pow. 10 mln RMB (1,55 mln USD). 130 tys. gospodarstw zgromadziło aktywa powyżej 100 mln RMB (15,5 mln USD) a status tzw. międzynarodowych gospodarstw domowych o ultra wysokim majątku, […]