WOFE, Twoja firma w Chinach
WOFE w Chinach otwiera Tobie nowe możliwości prowadzenia biznesu - niezależnie czy jesteś importerem, eksporterem czy freelancerem.
WOFE to typowe w Chinach określenie spółki, której jedynym właścicielem jest obcokrajowiec. Zarządzając WOFE masz pełną kontrolę nad swoim biznesem po stronie chińskiej, możesz uzyskać też szereg korzyści. Importerzy z Chin mogą uzyskać niższe koszty zakupu a eksporterzy sprzedawać do klientów w całych Chinach. WOFE to świetna opcja dla firm analitycznych i konsultingowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji pracowników, o rejestracji WOFE czy o realiach prowadzenia firmy w Chinach? Skontaktuj się z nami, doradzimy najlepsze rozwiązanie.
Zakładanie spółki
otworzyć firmę
w Chinach, żeby
zatrudnić pracowników?
otworzyć swoje
biuro handlowe
w Chinach?
i odsprzedawać
je tu lokalnie
Pakiety
-
rejestracja firmy
-
pozyskanie licencji biznesowej
-
wyrobienie pieczęci firmowych
*w przypadku konieczności wyjazdu poza Shanghai, wycena indywidualna
**maksymalnie 10 godzin w miesiącu. Niewykorzystane godziny nie przechodzą na kolejny miesiąc.
Przygotowanie dokumentów osoby/osób zakładających spółkę i zasiadających w jej organach statutowych. Dokumenty muszą uzyskać apostille, czyli muszą przejść proces potwierdzenia ich autentyczności przed odpowiedni urząd. Dokumenty przed złożeniem tłumaczone są przysięgle na język chiński.
Przygotowanie opisu działalności WOFE oraz wyszukanie dostępnej nazwy. Dostępna nazwa firmy musi zawierać miejsce rejestracji (np. Szanghaj), odnosić się do rzeczywistego biznesu i być unikalna. Dobrą praktyką jest zapewnić ochronę znaku towarowego dla wyróżniającej się nazwy firmy, przy czym należy pamiętać, że nazwa WOFE i znak towarowy to dwa różne zagadnienia. Dostępność nazwy firmy sprawdza się w rejestrze osób prawnych a znak towarowy w Chińskim Urzędzie ds. Znaków Towarowych CNIPA.
Odpowiednio przygotowane, podpisane dokumenty założycielskie w oryginałach składane są do urzędu rejestrującego firmę. Po wpisaniu firmy do rejestru osób prawnych wydawany jest certyfikat rejestracji, a następnie wyrabiane są trzy podstawowe pieczęcie firmowe (‘company stamp’, ‘legal stamp’ i ‘finance stamp’).
Wizyta osobista prawnego reprezentanta firmy w banku w Chinach w celu otworzenia konta firmowego. Uwaga: niektóre oddziały banków umożliwiają zdalne uczestnictwo prawnego reprezentanta firmy w otwieraniu konta bankowego. Jednak rekomendowane jest stawiennictwo osobiste.
Zgłoszenie firmy do urzędu skarbowego w celu wskazania podstawowego rachunku bankowego w CNY, z którego automatycznie pobierane będą podatki.
Ostatnim etapem rejestracji jest wystąpienie o możliwość wystawienia lokalnych faktur (jest to czynność jednorazowa). Są one emitowane przez centralny rejestr faktur a ich wystawieniem zajmuje się księgowa. Faktury eksportowe (na dobra lub usługi) można wystawiać korzystając z typowych międzynarodowych formatów.
Kliknij w obrazek, jeśli poszukujesz rozwiązania opisanego na innej podstronie
Tak. Chińskie prawo przewiduje taką możliwość. Mówimy wtedy o spółce WOFE (Wholly Owned Foreign Enterprise) - czyli spółce z całkowitym kapitałem zagranicznym
WOFE to określenie chińskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której całość udziałów obejmuje osoba(y) spoza Chin.
Tak. WOFE to chińska spółka i formie prawnej podobnej do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Rejestracja WOFE trwa około tygodnia czasu, licząc od dnia złożenia kompletu dokumentów. Jednak planując całość przedsięwzięcia należy czyli od momentu rozpoczęcia procedury apostille, do otwarcia konta bankowego, należy być gotowym na okres do dwóch miesięcy. Wszystko zależy jak szybko dokumenty złożyciela(i) dostaną apostille oraz jak prawny reprezentant WOFE będzie mógł przyjechać do Chin by osobiście stawić się w banku w celu otworzenia konta.
Tak, można. Cały etap rejestracji od przygotowania dokumentów, poprzez złożenie aplikacji o rejestrację aż po odbiór świadectwa rejestracji spółki (business licence) z pieczęciami firmowymi, można przeprowadzić zdalnie. Wiemy to z własnego doświadczenia.
W Chinach nie określono minimalnego wymaganego kapitału zakładowego, choć lokalne władze mogą ustanowić takie wymogi w zależności od miejsca rejestracji spółki. Poziom kapitału może również zależeć od rodzaju działalności, jaką spółka zamierza prowadzić.
Przedstawiciel prawny (ang. legal representative) WOFE ponosi odpowiedzialność: (1) cywilną wobec samej spółki, gdy ta poniosła odpowiedzialność przed stroną trzecią za wyrządzoną jej szkodę, po czym wystąpiła do niego o zadośćuczynienie, (2) administracyjną za postępowanie spółki tj. grzywny, kary finansowe i sankcje oraz (3) karną - w sprawach karnych.
W Chinach nie ma odpowiednika polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej JDG. Możesz natomiast otworzyć jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością typu WOFE.
Nie, nie ma takiej możliwości. W Warszawie znajdują się przedstawicielstwa chińskich banków, które nie świadczą usług tożsamych z usługami chińskich banków w Chinach.