Twoja firma w Chinach

Założenie firmy w Chinach należy do zadań skomplikowanych i czasochłonnych. Fakt ten powodowany jest przede wszystkim koniecznością spełnienia licznych, nierzadko bardzo wyśrubowanych wymogów formalno-prawnych, jakie narzuca chińskie prawo na zagranicznych przedsiębiorców. Niebagatelny wpływ na cały proces rejestracji działalności gospodarczej w Chinach niejednokrotnie ma również bariera językowa i brak znajomości tamtejszej kultury biznesowej. Z tego powodu opłacalnym rozwiązaniem okazuje się oddelegowanie zadań związanych z założeniem firmy w Chinach w ręce profesjonalnych pośredników działających lokalnie w Państwie Środka. W Salvane oferujemy kompleksową obsługę całej procedury rejestracyjnej w chińskich urzędach, a nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci we wszystkich zadaniach związanych z efektywnym rozpoczęciem biznesu chińskiego.

Jak założyć firmę w Chinach?

Biznes chiński diametralnie różni się od realiów, jakie polscy przedsiębiorcy znają z doświadczenia zdobytego na gruncie europejskim. To sprawia, że skuteczne wejście na rynek chiński stanowi duże wyzwanie dla rodzimych firm i wymaga opracowania szczegółowej strategii dopasowanej do specyficznych potrzeb konsumenta zza Wielkiego Muru. Mając opracowany biznesplan i strategię sprzedaży, pojawia się jednak kolejna istotna kwestia – jak założyć firmę w Chinach?

Formalne zarejestrowanie działalności gospodarczej w Chinach przez zagranicznego przedsiębiorcę może trwać od 3 do 6 miesięcy i odbywa się w kilku kluczowych krokach:

  1. otrzymanie oficjalnej aprobaty ze strony władz chińskich wobec wysuniętej propozycji inwestycyjnej;

  2. przedłożenie biznesplanu wraz ze studium wykonalności;

  3. skompletowanie i złożenie niezbędnej dokumentacji sporządzonej w języku chińskim (m.in. umowy spółki do Departamentu ds. Kontroli i Ratyfikacji) oraz uzyskanie Certyfikatu Aprobaty dla Przedsiębiorców z Udziałem Zagranicznym;

  4. oficjalne zarejestrowanie przedsiębiorstwa w Administracji ds. Przemysłu i Handlu.

Dla zagranicznej firmy w Chinach dostępne są cztery podstawowe formy działalności gospodarczej:

  • Biuro Przedstawicielskie/Reprezentacyjne – najpopularniejsza forma wśród zagranicznych firm, pozwala na legalizację pobytu obcokrajowców, nie wymaga angażowania zbyt wysokich nakładów finansowych, jednak firma nie otrzymuje wówczas osobowości prawnej;

  • Spółki joint-venture – pierwsza forma współpracy, jaką umożliwił chiński rząd cudzoziemcom, w przypadku niektórych branż (np. budowlanej) jest to jedyny dostępny model współpracy;

  • Przedsiębiorstwa z całościowym kapitałem zagranicznym – forma dostępna jedynie dla zagranicznych inwestorów, często wybierana przez firmy chcące rozpocząć produkcję lub świadczyć usługi w Chinach;

  • Zagraniczna firma handlowa – model działalności przeznaczony głównie dla podmiotów, które mają w planach handel wewnętrzny i międzynarodowy.

Zakładając firmę w Chinach, należy z dużą uważnością podejść do wyboru formy działalności gospodarczej. Ważne, aby była ona odpowiednio dostosowana do przedmiotu prowadzonego biznesu. W Salvane przeanalizujemy Twoje potrzeby biznesowe i pomożemy Ci wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia Twojego firmy.

Na co zwrócić uwagę, prowadząc biznes w Chinach?

Chcąc myśleć o skutecznym biznesie chińskim, należy wcześniej dobrze poznać uwarunkowania rynku azjatyckiego. W tym celu warto zdobyć wiedzę na temat kluczowych graczy w Państwie Środka i sieci zależności między importerami, dystrybutorami, hurtowniami czy punktami detalicznymi. Przed wejściem na rynek chiński należy przygotować się również na szczególne standardy jakościowe w Chinach, które pod wieloma względami istotnie różnią się od wymogów europejskich. Prowadząc firmę w Państwie Środka, nie można bowiem zapominać o tym, że Chiny są trudnym rynkiem dla zagranicznych przedsiębiorców, a ogromna liczba tamtejszych konsumentów bynajmniej nie stanowi gwarancji udanej sprzedaży.

Korzyści z prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Chin

Chiny są drugą pod względem wielkości gospodarką na świecie. Już sam ten fakt okazuje się istotną zachętą dla zagranicznych firm do prowadzenia tam działalności gospodarczej. Rynek chiński z ponad miliardem konsumentów i rosnącą klasą średnią entuzjastycznie nastawioną do produktów zagranicznych marek w istocie otwiera szerokie możliwości przed przedsiębiorcami z Europy. Jeśli dodać do tego fakt, że Państwo Środka jest dziś kluczowym centrum technologii, a rynek ten przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów, w pełni uzasadnionym jest, że stale rośnie liczba przedsiębiorców decydujących się na założenie firmy w Chinach.

Różnice między biznesem chińskim a polskim

Czynniki kulturowe odgrywają w biznesie chińskim niezwykle ważną rolę. Z niebagatelnego znaczenia chińskiej etyki biznesowej doskonale zdają sobie sprawę szczególnie te firmy, którym – przez niezrozumienie różnic kulturowych między Polską a Chinami – nie udało się odnieść sukcesu na rynku chińskim. Z tego powodu warto zasięgnąć wsparcia u specjalistów z Salvane. Jesteśmy obecni w Państwie Środka od kilkunastu lat, dzięki czemu doskonale znamy specyfikę tamtejszego środowiska biznesowego i potrafimy skutecznie budować relacje z chińskimi partnerami.

Firma w Polsce vs firma w Chinach – gdzie warto założyć firmę?

Chiny kuszą zagranicznych przedsiębiorców przede wszystkim wspomnianym gigantycznym rynkiem zbytu i w wielu przypadkach niższymi kosztami produkcji. Założenie firmy w Chinach może być zatem bardzo opłacalną inwestycją, jednak do osiągnięcia sukcesu na rynku azjatyckim niezbędne jest doświadczenie i merytoryczna wiedza na temat wszelkich zawiłości związanych z chińskim prawem.

Dlaczego Twoja firma skorzysta na usługach Salvane?

Salvane tworzymy zespół specjalistów doświadczonych w kontaktach z chińskimi kontrahentami. Działamy bezpośrednio w Chinach i jesteśmy doświadczonymi pośrednikami i partnerami w biznesie chińskim. Zajmiemy się profesjonalną reprezentacją Twoich interesów w Chinach, gwarantując kompleksowe doradztwo i wsparcie merytoryczne na wszystkich etapach procedury związanej z założeniem firmy w Państwie Środka.