Sprzedaż do Chin
“Ja mam system rurociągów, ty daj mi tylko dobrą wodę”
Dosłowny cytat, prosto sformułowane oczekiwania chińskiego dystrybutora w odniesieniu do możliwości wejścia w liczne kanały dystrybucji z dobrym produktem w Chinach.
Powiedzmy sobie to od razu.
Na tej stronie nie znajdziesz typowych opowiadań o tym jak to Chiny są wielkie i jak można super łatwo tam sprzedać. Bo tak nie jest.
Na tej stronie bez znieczulenia połamiemy wszystkie stereotypy o sprzedaży do Chin. Słodzić nie będziemy, bo w konsekwencji tak jest lepiej dla wszystkich. Jeśli nasze podejście jest niekomfortowe, polecamy inne strony.
Wiemy, jak sprzedawać do Chin, bo mamy za sobą wiele przypadków. Znamy smak sukcesu, ale i porażki, kiedy trzeba tłumaczyć się przed klientem. Zdecydowanie wolimy to pierwsze.
Liczy się: po pierwsze - produkt, po drugie - produkt i po trzecie - produkt!
Twierdzisz, że Twój produkt jest idealny na eksport do Chin? Świetnie!
Ale to nieważne, co Ty o nim sądzisz, ważne jest, co sądzi Chińczyk.
Bądź gotowy, że dystrybutor nie zdecyduje się na wprowadzenie Twojego produktu do Chin tak szybko. Najpierw oceni istniejący rynek, perspektywy i poziomy cen. Potem poprosi o próbki a po ich otrzymaniu skonsultuje się ze swoją siecią klientów, aby finalnie, wspólnie zdecydować, czy podjąć się dystrybucji.
Jeśli stwierdzą, że masz dobry produkt, rozpocznie negocjacje. I dopiero jeśli podpiszesz umowę dystrybucyjbną, możesz uznać, że “sprzedałeś” produkt po raz pierwszy.
Z drugą, prawdziwą sprzedażą mamy do czynienia, gdy produkt dotrze do klienta końcowego. Od tego w jakim on stanie trafi, jak jego działanie zostanie odebrane czy pojawią się jakieś problemy, zależy czy dystrybutor ponowi zamówienie.
Z doświadczenia przyjęliśmy uważać, że dopiero trzecia dostawa to pierwszy sukces rynkowy. Taki miły początek długiej drogi rynkowej.
Najważniejszy jest produkt, rozumiany jako holistyczna całość, stanowiąca atrakcyjną wartość rynkową oferty
w sobie
PRODUKTU
FIRMY
W CHINACH
WSPÓŁPRACY
Jeśli Twoja oferta spełnia większość z tych kryteriów, masz szanse na sukces w Chinach.
Czy:
Twierdzisz, że
jednak masz
PROdukt?
Znasz i akceptujesz odmienność Chin i już nie planujesz pouczać Chińczyków w stylu ,,a u nas w Europie”?
Masz świetnie działający system kontroli jakości a Twój produkt jest stabilny w czasie i dostosowany do Azji?
Masz już wypracowaną koncepcję współpracyz Chińczykami?
Jesteś gotowy sprzedawać go do Chin?
Interesuje Ciebie przedstawicielstwo w Chinach?
Szukasz wsparcia albo podpowiedzi?
Wiesz już, że sprzedaż do Chin to trudny, wieloletni, wymagający budżetu projekt?
Trzy główne kanały sprzedaży produktów z importu
-
Produkt w tradycyjny sposób przekracza granicę celną Chin.
-
Produkt magazynowy jest w magazynie na terytorium Chin kontynentalnych.
-
Produkt musi spełniać normy produktowe Chin, by zostać dopuszczony do obrotu.
-
Produkt musi mieć chińską etykietę.
-
Handel transgraniczny. Towar magazynowany jest w strefie transgranicznej.
-
Produkt konsumencki nie musi spełniać norm produktowych, by zostać dopuszczony do obrotu.
-
Produkt nie musi mieć chińskiej etykiety. Co więcej, oryginalna etykieta nie musi być nawet po angielsku (może być po polsku, węgiersku czy w jakimkolwiek innym języku).
I WYŁĄCZNIE ONLINE
-
Sprzedaż wyłącznie B2C pomiędzy dostawcą spoza Chin kontynentalnych a chińskim konsumentem. Sprzedaż odbywa się przez specjalne platformy CBEC, np. Tmall Global, JD
Przeczytaj artykuły z kategorii: SPRZEDAŻ
Kliknij w obrazek, jeśli poszukujesz rozwiązania opisanego na innej podstronie
Jest wiele sposobów szukania klientów w Chinach. Najpopularniejsze są targi handlowe, które wizytuje wielu klientów, szukając nowych produktów, czyli szans na nową współpracę. Najefektywniej jest dotrzeć do osoby, która ma relacje z dobrym potencjalnym partnerem, z którym się spotkasz. Jeśli nie posiadasz takich kontaktów, rozważ współpracę z kimś, kto jest na rynku, która pomoże znaleźć klienta.
Z globalnym świecie każdy kraj, w tym Chiny, szukają produktów z importu. Oczywiście rynek się często zmienia, więc produkt, który był przebojem dwa lata temu, teraz może być trudny w sprzedaży. Planując biznes z Chinami trzeba być na bieżąco z tym rynkiem. Wizyta na targach jest dobrym sposobem na aktualizowanie wiedzy o trendach.
Chińscy konsumenci mają specyficzne preferencje, a rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Producent musi być elastyczny i gotowy do szybkiego wprowadzania zmian, aby sprostać tym oczekiwaniom i zachować konkurencyjność.
Największym wyzwaniem jest dopracowanie produktu do lokalnej specyfiki rynku, co w przypadku produktów w Europy nie jest takie oczywiste. Poza tym producent musi być gotowy do szybkiej adaptacji do zmiennych warunków rynkowych oraz doskonała organizacja firmy, eliminująca błędy produktowe i operacyjne we współpracy.
Chiński rynek działa szybko i wymaga natychmiastowych reakcji na problemy. Producent, który potrafi szybko podejmować decyzje i reagować na zmiany, buduje zaufanie i długotrwałą współpracę z importerem.
Częstym błędem jest niedopasowanie produktu, brak kontroli nad jego jakością, błędy procesowe we współpracy. Poza tym brak zrozumienia kultury chińskiego ignorowanie feedbacku od importera o problemach na rynku.