Salvane | 14 lutego, 2023 | Czas czytania: 7 minuty

Outdoorowe dyscypliny sportu coraz popularniejsze w Chinach

Liczne dyscypliny sportu na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze, biwakowanie, trekking, snorkeling, narciarstwo, surfing, kajakarstwo i paddleboarding, w ostatnich latach stały się częścią życia chińskich konsumentów. W wielkomiejskim pejzażu nie dziwią już widoki licznych biegaczy na specjalnie przygotowanych ścieżkach biegowych czy mini peletony półprofesjonalnych kolarzy trenujących wcześnie rano kilka razy w tygodniu. Cieszą również twarde statystyki, ot choćby dotyczące wzrostu inwestycji w duże obiekty sportowe. Tylko w trzy lata 2018-2021 przybyło ich 854, dając na koniec tego okresu ilość 3971.

Jaka jest wartość sektora outdoor sports w Chinach?

Generalna Administracja Sportu, Ministerstwo Kultury i Turystyki oraz inne organy rządowe

oficjalnie zatwierdziły plan rozwoju branży sportów outdoorowych w Chinach na najbliższe lata. Plan ma na celu stworzenie lepszych warunków dla rozwoju branży, czyniąc ją jednym z filarów gospodarki narodowej. Zostaną wdrożone środki w celu pobudzenia konsumpcji i wzmocnienia rządowego wsparcia dla sportów na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że w 2022 r. Pekin organizował Zimową Olimpiadę. Zgodnie z planem branża sportów outdoorowych ma osiągnąć łączną wartość 3 bilionów juanów (431 miliardów dolarów) do 2025 roku.

Czy Chińczycy uprawiają sport?

Większość aktywnych sportowo Chińczyków wybiera zajęcia na świeżym powietrzu o niższych progach wejścia (inwestycji w strój czy sprzęt) i wyższym stopniu bezpieczeństwa. Rozwijające się społeczeństwo dopiero od niedawna zyskało świadomość pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Ogromny wpływ na to miała pandemia COVID, podczas której wielu Chińczyków martwiąc się o własne zdrowie deklarowało zmianę postaw w zakresie aktywności fizycznej.

W przyjętym przez władze w Pekinie plan wskazuje się również znaczenie kształcenia

profesjonalistów dla rozwoju branży sportowej. W planie zdefiniowano nawet takie szczegóły jak ilość miejskich boisk czy też trenerów personalnych przypadających na określoną populację danego miasta.

Ilu Chińczyków regularnie uprawia sporty?

Wg. badań w końcówce 2021 roku ponad 400 milionów ludzi w całym kraju uprawiało sporty na świeżym powietrzu. Do 2030 roku populacja Chińczyków tak uprawiających sporty na wzrośnie do 560 milionów. Czynników wzrostu można doszukiwać się we wzroście zamożności i świadomości konsumentów. Swoją cegiełkę dołożył COVID, który wszystkim uświadomił konieczność badania o formę psycho-fizyczną. Nie bez znaczenia oczywiście pozostały dwie wielkie olimpiady, w tym zakończone zimą 2022 roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Co ciekawe, jeżeli spojrzymy na rozkład płci i pochodzenie to 66% miłośników sportów outdoorowych stanowią kobiety a 81% mieszkańców największych miast pierwszego oraz drugiego rzędu.

Social media w Chinach – czy wspierają rozwój sportu?

Chiny przez ostatnią dekadę wykorzystały social media nie tylko do rozwoju sektora e-commerce, ale przede wszystkim do promowania postaw. Są portale takie jak Mała Czerwona Książeczka (小 红书; wym: xiao hong shu) która promuje konta zawierające wysokiej jakości treści. Jest ona obok aplikacji Keep jednym z wielu środowisk promującym aktywność sportową. Media społecznościowe, liczni influencerzy stali się podstawowym źródłem o modnych dyscyplinach sportu, sposobach ćwiczeń czy nawet diety. Badania przeprowadzone wśród członków klubów fitness wskazują, że 45% respondentów zasięga informacji o sporcie również z Douyin (chińska wersja TikToka), a dalej plasują się Weibo (chińska wersja Twittera), Kuaishou, Red, Billibilli oraz Wechat.

Jakie marki preferują Chińczycy? Lokalne czy międzynarodowe?

Podobnie jak w innych krajach rozwijających się, w tym w Polsce, to międzynarodowe marki

dynamicznie wchodząc ukształtowały rynek odzieży, butów i odżywek sportowych. Pojawienie się sieci Decathlon niemal dwie dekady temu zwiastowało boom na sport. Ale z czasem międzynarodowe marki musiały przyjąć do wiadomości, że gospodarze nie będą czekać. Szybko na rynku swoją pozycję podkreśliły brandy stworzone przez chińskich czempionów. Najbardziej znaną jest marka należąca do pierwszego chińskiego koszykarza grającego w lidze NBA, Li-Ning. Sklepy tej marki są w większości liczących się centrów handlowych, marka jest sponsorem wielu chińskich drużyn. Innymi bardzo popularnymi brandami chińskimi są 361, Anta czy Erke.

Ostatnie trzy lata dla sportu niestety były trudne. Odwoływano eventy sportowe, strach przed skutkiem zakażenia w pewnym stopniu powstrzymywał ludzi od aktywności pełną piersią. Ale z drugiej strony w wielu domach dojrzewała świadomość konsumentów, by zając się sobą na poważnie. I jeśli tylko promocja programu promocji aktywności ze strony rządu będzie asystowana przez firmy, sport może okazać się jednym z ważnych czynników wpływających na kondycję Chińczyków. No i na stan chińskiej gospodarki.

Jak założyć stronę internetową w Chinach?

Chiny, mimo, że są częścią globalnej sieci internetowej odizolowały się od niej. Izolacja ma wiele wymiarów. Pierwszy to słynny „Wielkie Informatyczny Mur”, który filtruje treści dostępne chińskim internautom. Drugi to całkowite blokady na niemal wszystkie popularne wyszukiwarki, social media, serwisy wideo czy streamingowe, jakie znamy nad Wisłą. To sprawia, że europejskie strony internetowe ładują się […]

Płacenie podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? I możliwe i łatwe!

Płacenie w Chinach krok po kroku. Czy podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? Odpowiadamy: i możliwe i łatwe!

Młode Chinki napędzają rynek produktów dla domowych zwierzaków

W latach 2017-2021 wartość chińskiego rynku zwierząt domowych niemal podwoiła się osiągając poziom $71 mld. Głównymi kupującymi są kobiety.