Salvane | 17 sierpnia, 2020 | Czas czytania: 4 minuty

Aktualizacja chińskiego prawa dot. bezpieczeństwa kosmetyków

Z początkiem 2021r. wchodzą w Chinach w życie zmiany prawa regulującego bezpieczeństwo formuł kosmetycznych. Nowe przepisy nie stanowią przełomu w zakresie zaniechania badań na zwierzętach.

Kosmetyki to jedna z grup produktów konsumenckich, której sprzedaż detaliczna z roku na rok rośnie osiągając w 2020 roku poziom 43 mld EUR. Nie inaczej sytuacja wygląda z importem kosmetyków do Chin, który tylko w pierwszym kwartale 2020 roku przyrósł o 11,5% r/r w ujęciu wartościowym. To sprawa, że wielu producentów planujących eksport swoich kosmetyków za Wielki Mur wyczekuje informacji o zaniechaniu testów na zwierzętach w ramach badań dopuszczających je do rynku.

Jeszcze w 2019 roku pojawiły się pierwsze sygnały, że Chiny planowały wdrożyć istotną zmianę polegającą na wdrożeniu dwóch alternatywnych, wobec badań na zwierzętach, metod walidacji bezpieczeństwa kosmetyków. Miało to nastąpić z początkiem 2020 roku. Jednak informacje ujawnione wiosną tego roku jednoznacznie wskazywały na inny kierunek zmian. Mówiło się wówczas, że uznani na rynkach miedzynarodowych producenci, posiadający wdrożone GMP w swoich fabrykach mogą zostać w wybranych grupach produktów zwolnieni z konieczności przeprowadzania testów bezpieczeństwa w Chinach.

Z końcem czerwca i na tydzień przed popularnymi także wśród polskich firm targami China Beauty Expo administracja państwowa oficjalnie ogłosiła wydanie ostatecznej wersji rozporządzenia w sprawie nadzoru i administracji sektora kosmetycznego (CSAR – Cosmetic Supervision and Administration Regulation). Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021r.

Niestety w założeniach nowego prawa nie ma zapisów o zaprzestaniu testów na zwierzętach.

CSAR nie daje jasnej i konkretnej odpowiedzi czy w przyszłości planowane są jakiekolwiek zmiany w tym zakresie. Oto kluczowe zamiany w prawie:

  1. nowe składniki kosmetyczne niskiego ryzyka będą podlegały przyspieszonemu dostępowi do rynku. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, zgłoszenie uważa się za zakończone po złożeniu przez wnioskodawców wymaganych dokumentów za pośrednictwem platformy internetowej NMPA (filling),
  2. kategoria kosmetyków specjalnych została zredukowana do kategorii „5 + 1” (farby do włosów, trwała ondulacja, usuwanie piegów i wybielanie, filtry przeciwsłoneczne, przeciw wypadaniu włosów i kosmetyki mające nowe właściwości funkcjonalne),
  3. pasty do zębów będą należały najprawdopodobniej do kosmetyków ogólnych,
  4. rejestrujący i dokonujący zgłoszenia produktów kosmetycznych będą odpowiedzialni za oświadczenia dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyków,
  5. platformy e-commerce i zakłady fryzjerskie będą nadzorowane pod kątem zgodności z CSAR.

Klasyfikacja kosmetyków w Chinach zostanie dopracowana w 5 kategoriach i w przyszłości przyjmie system kodowania. W projekcie wymieniono 28 twierdzeń dotyczących skuteczności, 13 obszarów zastosowań, 14 postaci dawkowania, 3 typy docelowych użytkowników i 2 metody aplikacji w celu ustalenia klasyfikacji kosmetyków.

Jak założyć stronę internetową w Chinach?

Chiny, mimo, że są częścią globalnej sieci internetowej odizolowały się od niej. Izolacja ma wiele wymiarów. Pierwszy to słynny „Wielkie Informatyczny Mur”, który filtruje treści dostępne chińskim internautom. Drugi to całkowite blokady na niemal wszystkie popularne wyszukiwarki, social media, serwisy wideo czy streamingowe, jakie znamy nad Wisłą. To sprawia, że europejskie strony internetowe ładują się […]

Płacenie podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? I możliwe i łatwe!

Płacenie w Chinach krok po kroku. Czy podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? Odpowiadamy: i możliwe i łatwe!

Młode Chinki napędzają rynek produktów dla domowych zwierzaków

W latach 2017-2021 wartość chińskiego rynku zwierząt domowych niemal podwoiła się osiągając poziom $71 mld. Głównymi kupującymi są kobiety.