Salvane | 17 sierpnia, 2020 | Czas czytania: 4 minuty

Aktualizacja chińskiego prawa dot. bezpieczeństwa kosmetyków

Z początkiem 2021r. wchodzą w Chinach w życie zmiany prawa regulującego bezpieczeństwo formuł kosmetycznych. Nowe przepisy nie stanowią przełomu w zakresie zaniechania badań na zwierzętach.

Kosmetyki to jedna z grup produktów konsumenckich, której sprzedaż detaliczna z roku na rok rośnie osiągając w 2020 roku poziom 43 mld EUR. Nie inaczej sytuacja wygląda z importem kosmetyków do Chin, który tylko w pierwszym kwartale 2020 roku przyrósł o 11,5% r/r w ujęciu wartościowym. To sprawa, że wielu producentów planujących eksport swoich kosmetyków za Wielki Mur wyczekuje informacji o zaniechaniu testów na zwierzętach w ramach badań dopuszczających je do rynku.

Jeszcze w 2019 roku pojawiły się pierwsze sygnały, że Chiny planowały wdrożyć istotną zmianę polegającą na wdrożeniu dwóch alternatywnych, wobec badań na zwierzętach, metod walidacji bezpieczeństwa kosmetyków. Miało to nastąpić z początkiem 2020 roku. Jednak informacje ujawnione wiosną tego roku jednoznacznie wskazywały na inny kierunek zmian. Mówiło się wówczas, że uznani na rynkach miedzynarodowych producenci, posiadający wdrożone GMP w swoich fabrykach mogą zostać w wybranych grupach produktów zwolnieni z konieczności przeprowadzania testów bezpieczeństwa w Chinach.

Z końcem czerwca i na tydzień przed popularnymi także wśród polskich firm targami China Beauty Expo administracja państwowa oficjalnie ogłosiła wydanie ostatecznej wersji rozporządzenia w sprawie nadzoru i administracji sektora kosmetycznego (CSAR – Cosmetic Supervision and Administration Regulation). Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021r.

Niestety w założeniach nowego prawa nie ma zapisów o zaprzestaniu testów na zwierzętach.

CSAR nie daje jasnej i konkretnej odpowiedzi czy w przyszłości planowane są jakiekolwiek zmiany w tym zakresie. Oto kluczowe zamiany w prawie:

  1. nowe składniki kosmetyczne niskiego ryzyka będą podlegały przyspieszonemu dostępowi do rynku. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, zgłoszenie uważa się za zakończone po złożeniu przez wnioskodawców wymaganych dokumentów za pośrednictwem platformy internetowej NMPA (filling),
  2. kategoria kosmetyków specjalnych została zredukowana do kategorii „5 + 1” (farby do włosów, trwała ondulacja, usuwanie piegów i wybielanie, filtry przeciwsłoneczne, przeciw wypadaniu włosów i kosmetyki mające nowe właściwości funkcjonalne),
  3. pasty do zębów będą należały najprawdopodobniej do kosmetyków ogólnych,
  4. rejestrujący i dokonujący zgłoszenia produktów kosmetycznych będą odpowiedzialni za oświadczenia dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyków,
  5. platformy e-commerce i zakłady fryzjerskie będą nadzorowane pod kątem zgodności z CSAR.

Klasyfikacja kosmetyków w Chinach zostanie dopracowana w 5 kategoriach i w przyszłości przyjmie system kodowania. W projekcie wymieniono 28 twierdzeń dotyczących skuteczności, 13 obszarów zastosowań, 14 postaci dawkowania, 3 typy docelowych użytkowników i 2 metody aplikacji w celu ustalenia klasyfikacji kosmetyków.

Płacenie podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? I możliwe i łatwe!

Płacenie w Chinach krok po kroku. Czy podczas podróży do Chin telefonem, czy to możliwe? Odpowiadamy: i możliwe i łatwe!

Młode Chinki napędzają rynek produktów dla domowych zwierzaków

W latach 2017-2021 wartość chińskiego rynku zwierząt domowych niemal podwoiła się osiągając poziom $71 mld. Głównymi kupującymi są kobiety.

23.02.2021 – informacje z rynku chińskiego

8 lutego br. opublikowany został Raport Hurun czyli zestawienie majątku gospodarstw domowych Chińczyków za 2019r. Okazuje się, że ponad 2 mln z nich posiada majątek wart pow. 10 mln RMB (1,55 mln USD). 130 tys. gospodarstw zgromadziło aktywa powyżej 100 mln RMB (15,5 mln USD) a status tzw. międzynarodowych gospodarstw domowych o ultra wysokim majątku, […]